Kunzt

Samarbeid

Betydningen av kunst for hjernens utvikling med Kunsten Å Lære (KÅL)

18.09.2024

I samarbeid med Sparebankstiftelsen DNB undersøker vi prosjektet, Kunsten Å Lære (KÅL), et internasjonalt flerårig prosjekt som forsker på hva som skjer i hjernen til elever som har kunst og kultur som læringsform på skolen.

Hva går det ut på? Hvordan praktiseres det? Hvorfor er det et viktig prosjekt? Hva med resultatene? Og hva sier barna selv til det å bruke mer kunst og estetiske fag, samt praktiske ferdigheter til å lære språk, matematikk, naturfag, livsmestring og mer på skolen?

Episoden er laget med finansiell støtte fra Sparebankstiftelsen DNB.

Ikke abonnement? Støtt kunstjournalistikken ved å bli abonnement, og få ubegrenset tilgang til flere hundre kunstprogram + flere spennende fordeler hos relevante samarbeidspartnere ✔️

Rabatt på kunst, innramming, tegne- og maleutstyr, kreative kurs, design & mer. Kunzt tilbyr også gruppeabonnement til god pris for institusjoner, foreninger og bedrifter, og mulighet til å gi abonnement i gave. Du finner all info her.

Medvirkende foto KÅL: Malin Kathrine Vik. Gjengitt med tillatelse.

Musikk fra Epidemic Sound.

NYHET

Juni 2025 kom resultatene inn: kunst og kultur styrker læring.

Prosjektleder for Kunsten å lære i Innlandet fylkeskommune, Marie Othilie Hundevadt er glad for endelig å kunne presentere resultatene fra det flerårige prosjektet. Erfaringene fra prosjektet er så gode at alle skoler som har deltatt ønsker å videreføre undervisningsmetoden med kunst og kultur.

Barn lærer bedre når de får utforske, skape og samarbeide. Det viser de samlede funnene fra det store forskningsprosjektet Kunsten å lære.

Kunsten å lære er et internasjonalt prosjekt som har forsket på hva som skjer i hjernen til elever som har kunst og kultur som læringsform på skolen. De samlede funnene fra forskningsprosjektet viser at kunst- og kulturintegrert undervisning i grunnskoler i Norge og Ungarn, kan styrke læringsmotivasjon, selvregulering og fellesskap.

Resultatene ble presenterte under Kulturytring i Drammen i dag, 24. juni 2025 Vår kunsthistoriker, Silje M. Engja Sigurdsen, ledet samtalen, med en rekke politikere i panelet. Arrangementet ble strømmet her.

Har dere spørsmål? Ta kontakt med prosjektleder Marie Othilie Hundevadt, telefon 400284305 / marhun@innlandetfylke.no (for spørsmål relatert til gjennomføring av prosjektet og veien videre) eller forskningsansvarlig Ulrika Håkansson, telefon 93049312 / psykologulrika@outlook.com (for spørsmål relatert til forskningen og resultatene)

Kunsttyper
Utstillinger
Steder

Blir du abonnent får du:

Over 350 kunstprogram. Rabatt på kunst og kunstinnramming, på tegne- og maleutstyr, kreative kurs & design og tekstil. Invitasjon og gratisbilletter til eksklusive kulturarrangement. Nyhetsbrev om kunst. Ingen bindingstid.

Lignende episoder

Ruben Eikebø går fra å være kunststudent til selvstendig næringsdrivende

Møt kunstner Ruben Eikebø, fersk fra Kunstakademiet i Bergen (KMD) og nå på vei ut i arbeidslivet som profesjonell kunstner.

Simone Hooymans lager animasjon i verdensklasse hos Kunstgarasjen i Bergen

Bli med inn i utstillingen til Simone Hooymans hos Kunstgarasjen i Bergen, hvor hun har laget animasjon i verdensklasse.